Vítejte v informačním koutku

Zde naleznete potřebné informace k připojení. Stačí kliknout na otázku, a objeví se Vám odpověď.

Jsme rádi že máte zájem o naše služby. Objednat je možné několika způsoby. Napsat email na obchod@sys-data.com, zavolat našim telefonistům na linku technické podpory 777774221rádi Vaší poptávku převezmou. Pro složitější případy, individuální řešení, rozsáhlejší areály, hotely, inteligentní domy, centrální sběry dat a podobně, můžete samozřejme kontaktovat přímo vedení na 777774215.

Na co se Vás bude operátor ptát?
Kde chcete přípojku zrealizovat, Na koho bude psaná, na jakém kontaktu Vás zastihneme.

  • máte-li již realizovám rozvod, přijede náš technik a zapojí Vám router.

  • V případě bezdrátové přípojky bude potřeba zajistit přístup do vyšších míst, na střechu, Půdu atp. Instaluje se podobně jako satelitní anténa jen je menší. Můžete si zvolit přímo připojení kabelem, nebo si nechat zapojit Router. U domácnosti připojené pojítkem obvykle připojí technik pojítko nekde na střeše a privede Vám kabel do technické místnosti, ke je připojí k domácímu routeru, který zajistí připojení mnoha Vašich zařízení do jedné linky.

  • Tento router komunikuje přímo se sítí SysDataCom. Pro Vaše zařízení může mít bezdrátové (WiFi) , drátové (RJ45) , případně optické rozhraní. To je potřeba říct nežli k Vám pojede technik, vybavíme jej tím správným routerem pro Vás. Běžné jsou přípojky kabelem RJ45 – na kterém lze obvykle připojit televizi, domácí úložiště filmů, stolní počítače, měřiče odběru elektřiny, čidla, inteligentní domy, zavlažovací centrály atp. Je to cenově dostupná a velmi spolehlivá varianta.

Máte-li domácí router tak je potřeba připojit RJ45 koncovku do routeru na jedné straně a do počítače na druhé. Jestli jste se s technikem domluvili aby router poskytoval konfiguraci všem připojeným pak stačí v počítači nastavit atomatické připojení. Na předávacím protokolu máte uvedeno nastavení, stačí přepsat do počítače.

tady je situace malinko složitější. Výrobci postupně zdokonalují a zrychlují přenosové protokoly. Proto je výhodou když máte zařízení při instalaci již připravené a technik vám jej pomůže nastavit. Protokol Wifi začínal na rychlostech okolo 500kbit (viz rychlosti vysvětlené níže) Nejmodernější AC umožňují přenosy reálnou rychlostí okolo 1 Gbitu

802.11b – 11 Mbit – 5 Mbit přenos
802.11a – 54 Mbit – 20 Mbit přenos
802.11N – 150 Mbit – 40 Mbit přenos
802.11 AC – 600 Mbit -150 Mbit přenos


Je to dáno tím že obzvláště AC protokol, ale i N, mají mnoho paralelních spojení a proto nejde tak jednoduše udělat jedno stahování rychlé. Je ovšem velmi vhodný pro přípojku s mnoha zařízeními kde umí plně využít pásmo. Můžete tak na několika zařízeních dosáhnout dohromady celkovou rychlost i okolo 500 Mbit v reálných podmínkách. Některá zařízení vyžadují pro zabezpečení pouze určité nastavení, které jiná zařízení neumí. Chcete-li provozovat oboje, lze nastavit virtuální prostředí až s 3 mi odlišnými způsoby zabezpečení pro Vaše různá zařízení.

Instalace uvnitř budov vyžaduje praktické zkušenosti. Dochází zde k odrazům, útlumům a dalšímu zkreslení signálu. V místech kde je signál podobný od více přístupových bodů může Vaše zařízení mezi temito body přeskakovat a nebude pracovat dobře. Zručný technik upraví charakteristiku zařízení tak, aby jste byli připojeni k nejvhodnějšímu routeru.

Venku se signál šíří samozřejmě lépe. Máme mnoho typů routerů které jsou určené pro venkovní instalaci, jsou vodotěsné a mohou pracovat od -20 do + 70 stupnů celsia. Obecně stále platí že radiový signál se chová podobně jako světlo. Vidíte-li router, a jste- li v patřičné vzdálenosti nic by nemelo bránit tomu aby jste používali internet. Pro podlouhlé zahrady a pro dovykrytí pozemku umíme signál směrovat příslušným směrem a není tak nutné instalovat další zařízení.

Přenos dat se měří v následujících jednotkách:
1T – Terabit = 1000 Gbitů
1G – Gigabit = 1000 Mbitů
1M – Megabit = 1000 Kbitů
1K - Kilobit = 1000 Bitů

Abychom to zamíchali tak ještě existuje jednotka Byte – která je 8 bit. Nekteré počítače zobrazují rychlosti v Byte a tak to trochu míchají.

Takže když například stahujete 1Mbyte – jde o 8 Mbit + režii spoje (tím se váš počítač domlouvá co poslal a co stáhnul a co má protistrana poslat jako další a podobně) Velmi zjednodušeně se dá říct že když vám stahování ukazuje 1MByte, linka běží přibližně 10 Mbit.

Rychlost přípojky lze měřit několika způsoby. Nejobvyklejší je některý z webových měřičů rychlosti. Například www.internetprovsechny.cz, www.rychlost.cz www.lupa.cz a další. Tyto měřiče pustí na své stránce kód, který chvilku stahuje a chvilku odesílá data. Podle času za který se data přepraví se pak určuje rychlost.

Pro přenos se používá protokol TCP , tento protokol je poměrně starý a slouží jako bezpečné doručení dat. Funguje tak, že přenese kousek dat a pak čeká na potvrzení že protistrana tyto data přijala. Celou dobu co čeká na potvrzení se žádná data nepřenáší.

Zatím nejpřesnější se nám jeví server http://www.speedtest.net/ , který pouští dvě stahování a odesílání najednou čímž tento problém částečně eliminuje. Můžete si na něm vybrat kam chcete testovat, do jaké lokality z mapy celé zeměkoule. Poté co přestala fungovat západočeská univerzita, se nám jako nejlepší server pro testování jeví ISP aliance. Mívá dostatečnou kapacitu na lince i ve špičce.

Měříte- li opakovaně rychlosti okolo 50 kbit, pravděpodobně je špatně něco v konfiguraci. Tuto rychlost používají naši technici ke konfiguraci zařízení a někdy si do ní z technických důvodů pustí internet. Ozvěte se nám prosím na technickou podporu, +420777774221, a přiřadíme Vaši linku správně k Vašemu účtu.

Naši technici nepřetržitě dohledují síť. Významné klienty a vysílací body máme na nepřetržitém monitorigu. V případě že se zhorší parametry, případně dojde k výpadku , následuje stav upozornění službu konajícího technika, tento technik pak zjistuje co se stalo, jestli došlo k chybě software, jestli se dá problém řešit vzdáleně, případně jestli jede na místo, případně jestli má informovat nadřízeného že potřebuje pomoci specialistou. Snažíme se aby síť byla co nejvíce dostupná. Obykle míváme meřenou dostupnost okolo 99,95 % Prosím nezaměnujte dohledujícího technika se správcem Vaší sítě. Opravdu Vám nedojede vyměnit toner, ani nenainstaluje nový antivirus. Budete- li potřebovat pomoci v této oblasti , máme mnoho šikovných IT lidí i firem, které Vám rádi doporučíme a jsme schopni s nimi úzce spolupracovat. Sloužící technik je primárně určen k zabezpečení chodu celé sítě, může tedy nastat situace, kdy bude potřebovat s Vámi ukončit hovor aby jel opravit některou z hlavních tras. Když nemáte číslo přípojky, dá se ještě Vaše zařízení najít podle IP adresy. Tuto adresu nenajdete na internetu jako adresu pod níž vystupujete, tam vidíte adresu hraničního firewallu , který Vás schovává. Vnitřní adresy najdete na stránce www.nastaveniinternetu.cz. Zde běží web servřík, který rozpozná i adresy z vnitřní sítě a najdete zde několik nástrojů pro diagnostiku sítě.

Abychom zajistili maximální kvalitu služeb, máme pro naše klienty vlastní call centrum. Pracovnící call centra jsou tu 24h denně pro vás. Mají přístup do klientského systému a vidí stav síťe. Jsou Vám tedy schopni podat informaci, jestli je výpadek u nás, nebo u Vás. Většinu klientů máme na jednoduchém monitoringu, který pracovníci call centra vidí. Jsou Vám tedy schopni říci jestli je linka na první pohled v pořádku , nebo ne. Mohou Váš požadavek předat sloužícímu technikovi formou ticketu. Každý takový požadavek má v našem systému jedinečné číslo a je dohledatelný. Přestože na běžné smlouvě máme zahájení servisu do 48mi hodin, téměř ve všech případech se ozveme zpátky do hodiny, či dvou. Budete-li chtít vědět jak jsme daleko s Vaším požadavkem, rádi se Vám podívají do systému.

Služba je koncipována jako placená po použití. Tedy máte-li reklamaci ke konkrétnímu měsíci, je potřeba se ozvat ihned. Technik přeměří kvalitu linky a nedosahuje-li sjednaných parametrů, buď inicializuje opravu, není-li schopen linku opravit, postupuje reklamaci na obchodní oddělení, které se s Vámi domluví na kompenzaci , většinou slevou z přístí fakturace. Mějte prosím na paměti že jakmile je vystavena faktura, již se z ní platí daně a její storno probíhá podle přísných pravidel, neboť finanční úřad má všechny podnikatele za podvodníky a tíha dokazování leží na nás. Je proto jednodušší Vám dát kompenzaci na ještě nevystavenou fakturu.

Moc nás mrzí pokud nebudete využívat dále naše služby. V případě že se stěhujete, poprosíme o adresu kam, často se podaří Vaši přípojku přeložit na nové místo. V případě že jste dostali konkurenční nabídku která Vám přijde lepší, neváhejte zavolat a domluvit se s námi. Tyto nabídky mívají často různé malinkými písmenky napsané dodatky a články. O spoustě z nich víme a i o obvyklých neseriózních prodejních tricích. Pokud podáváte výpověď je potřeba ji podat písemnou formou. Máme spolu uzavřenu smlouvu písemně a je potřeba ji písemně ukončit. Přijetí Vám potvrdíme emailem ze systému, kde je uvedeno ke kdy smlouva zaniká, ke kdy přestaneme poskytovat služby, jaká zařízení je potřeba vrátit nebo doplatit a kdy a na kolik přijde poslední vyučtování. Zaplacením tohoto vyučtování náš vztah končí. Vaše osobní údaje jsou v systému přesunuty do databáze nepřístupné řadovým zaměstnancům, a slouží dále jen pro případ kontroly.